EM

Technika

Pofabryczna Łódź – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

Każdy turysta odwiedzający Łódź słyszał bez dwóch zdań o najciekawszych obiektach produkcyjnych a także o okazałych kamienicach fabrykantów Łodzi przemysłowej. Nie wszyscy rozumieją natomiast, że miasto jest pełne ponadto nieco mniej popularnych, a równie fascynujących dzieł architektonicznych. O których powinniśmy wiedzieć?

Gwarantowane przez Łódź atrakcje turystyczne to nie tylko słynna Manufaktura i przylegający do niej Pałac Poznańskich. Co jeszcze może nas zainteresować? Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to bez wątpienia jeden z ciekawszych ośrodków na mapie Łodzi. Ten interesujący zabytek inżynierii posiada znaczącą wartość, najczęściej interesuje tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Łodzi pragną obejrzeć najciekawsze zabytki dawnej techniki tego regionu. Gmach Nowej Tkalni stanowi ciekawy przykład gmachu zrealizowanego pod koniec XIX wieku wedle projektu Pawła Rübensahma. Gmach okazałych gabarytów do teraz oczarowuje swoją wyjątkowością. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego piękna elewacja, nawiązująca swym stylem do form renesansowych.

Dodatkowym przykładem gmachu, który może się pochwalić interesującą historią, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To bez wątpienia jeden z ciekawszych budynków postindustrialnych, a jakimi spotkamy się w trakcie wędrówek po Łodzi. Skonstruowany w latach 1882-1884, był, co istotne, pierwszym pofabrycznym szpitalem w regionie. Inicjatorką jego realizacji została wdowa po Karolu Scheiblerze – Anna. Warto wiedzieć, że patronką szpitala jest św. Anna, a sam obiekt do dzisiaj znakomicie pełni swoją pierwotną funkcję. Zabytkowy szpital odgrywa bardzo istotną funkcję w panoramie miasta oraz jest jednym z tych miejsc, które są doskonale znane wszystkim pasjonatom historii.