EM

Zakupy

Ubranka dziecięce- jaki materiał jest odpowiedni dla skóry malucha?

Ciało noworodka jest niezwykle wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Ma skłonności do przesuszenia, podrażnień,a także do powstawania potówek. Dlatego też ubranka dziecięce powinny być wykonane z przewiewnych, elastycznych i naturalnych materiałów.Warto kontrolować skład materiałów, z których uszyte są dziecięce ubranka.

Tkanina, czy dzianina? Który materiał będzie lepszy?

Tkanina bawełniana najlepiej nadaje się na pościel dziecięcą gdyż jest to materiał bardzo solidny, odporny na rozciąganie, ale też stosunkowo sztywny. Ubrania uszyte z bawełny mogą okazać się zbyt szorstkie dla delikatnej skóry malucha skądinąd nie są przeciwwskazane, jeśli będą to tkaniny naturalne. Trzy najistotniejsze cechy dzianiny to: elastyczność, sprężystość i miękkość. Może się również wyciągnąć, jednak rodzajów dzianin jest bardzo dużo, wiele z nich jest odporne na zniekształcenia. Tkaniny i dzianiny często nieznacznie różnią się składem.Najczęściej polecanym materiałem na dziecięce ubrania jest bawełna z małą domieszką innych włókien naturalnych Niewielka ilość innych włókien zwiększy odporność na zniekształcenia oraz solidność finalnego produktu. Wiadomo, że ubranka dziecięce, a szczególnie niemowlęce są prane bardzo często, dodatek elastanu może znacząco wydłużyć żywotność dziecięcej garderoby.

Co sprawia, że tak często szyje się ubranka dziecięce z dzianiny single jersey?

Dzianina single jersey często posiada w swoim składzie prawie 100% bawełny- domieszka elastanu jest niewielka. Ten rodzaj dzianiny charakteryzuje się lekkością, miękkością, a dzięki temu posiada wiele zastosowań. W sklepach znaleźć można artykuły dziecięce , które bardzo często są uszyte z dzianiny single jerseyze względu na jej szczególną delikatność. Trzeba pamiętać, że nie jest to materiał ani nazbyt gruby, ani dwustronny! Podobną dzianiną do single jersey jest jersey, różnica widoczna jest przede wszystkim w grubości obu dzianin. Ogólnie jest to także materiał nadający się na bluzki, t-shirty, śpioszki, czy body.Obie dzianiny cechuje przewiewność i elastyczność, a co za tym idzie obie poleca się jako materiał idealny na dziecięcą wyprawkę.

Czy istnieją inne materiały równie przyjazne dla skóry malucha? Z czego jeszcze można bez obaw uszyć ubrania przyjazne dla skóry malucha?

Z obecnych na rynku tkanin, prócz single jersey, do uszycia dziecięcych ubrań rekomendowana jest też trochę grubsza i nieco cięższa – dresówka pętelka lub drapana. Z dresówki pętelki rzadko szyje się bieliznę, zwykle powstają z niej dresy, bluzy oraz sukienki, ponieważ jest miła w dotyku, nie gniecie się i rozciąga, zatem jest wygodna dla dziecka. Dresówka drapana to najgrubszy rodzaj dresówki po jednej stronie ma ciepły meszek, dlatego nadaje się na cieplejsze bluzy i spodnie dresowe. Zrobione z tego gatunku dzianiny bluzy polecane są jako odzież idealną w czasie wiosennych spacerów.