EM

Zdrowie

Na co zwracać uwagę kupując pojazd dla inwalidów?

Niesprawni mogą mieć niesłychany problem z doborem właściwego pojazdu dla osób niepełnosprawnych, gdyż na giełdzie jest niezmiernie dużo ich różnorodnych wariantów. Wpływa na to też fakt, że osoby, jakie z niepełnosprawnością ścierają się niespodziewanie, w wyniku zdarzenia drogowego lub jakiegoś zaburzenia zdrowotnego, mają problemy z używaniem pojazdu dla inwalidów. Jak go dobierać?

Nieistotnie czy są brane pod uwagę wózki inwalidzkie elektryczne, lub też tradycyjne, osoba, która będzie korzystać z konkretnego modelu, powinna być pewna, co do celowości jego użytkowania. Ci, którzy od urodzenia borykają się z niepełnosprawnością, są przyzwyczajeni do takiego rodzaju poruszania się, jednakże niespodziewana odmiana w życiu spowodowana zdarzeniem drogowym czy postępującym schorzeniem, to już duży szok. Wizja przemieszczania się na wózku inwalidzkim jest trudna do rozgryzienia. Uświadomienie osobom niepełnosprawnym, że przemieszczanie się przy wykorzystaniu wózka inwalidzkiego elektrycznego stanowi dla nich nadzwyczajną szansę należy do zadań ich rodziny, jak też lekarzy. Wybór powinien być wobec tego odpowiedzialny i przeprowadzany bez pośpiechu, nie nierozmyślnie.

Główne kwestie

Pojazd dla niepełnosprawnych ma wspierać codzienne funkcjonowanie. Jego rolą jest wsparcie w uniezależnianiu się, uzyskaniu większej możliwości przemieszczania, nie tylko wśród własnych przestrzeni. Ponadto, wszystkie wózki inwalidzkie elektryczne bądź zwyczajne powinny być odpowiednie przede wszystkim do wymiarów ich użytkownika.

Zbyt duże siedzenia nie oferują wygody, a zakup tych za niedużych jest przypieczętowane z reguły tworzeniem się odleżyn. Kolejno trzeba mieć na uwadze oparcie, jakie nie może być zbyt okazałe, bo przysporzy trudności w kierowaniu pojazdem. Baczenie warto kierować na rozmaite udogodnienia i elementy dodatkowe, jak możliwość ustawiania zagłówka, położenia podnóżka czy podłokietników, wyposażenie w poduchę przeciw odparzelinom, koła rozpinane na szybkozłączkach.

Jedynie odpowiednio dopasowany do wymogów określonego odbiorcy wózek inwalidzki elektryczny może dostarczać niewątpliwą swobodę, zaręczając łatwiejsze dopasowanie się do zaistniałej sytuacji życiowej.