EM

Zdrowie

Jak stres wpływa na człowieka i jak go pokonać

U współczesnych ludzi poziom stresu wzrasta – widać to w różnych sferach rzeczywistości. Sprzyja mu brak czasu, konkurencja i rozmaite problemy. Zamiast się temu przyglądać, warto znaleźć środki zaradcze, bowiem może to być zapowiedź nadchodzących problemów zdrowotnych.

 

Skąd się bierze stres?

 

Przyczyn stresu może być mnóstwo. Rozpoznanie stresu niekoniecznie jest związane z życiowymi dramatami, ale ze zdarzeniami, do których przywiązujemy sporą wagę. Wystarczą na przykład rozmowa kwalifikacyjna, romantyczne spotkanie czy uroczystości ślubne.

 

Co ciekawe, stres w niedużym dawkach miewa efekty dobroczynne. Gdy staje się obezwładniający, zaczynają się problemy, więc trzeba dowiedzieć się, jak poradzić sobie ze stresem. W przeciwnym wypadku zostaniemy jego niewolnikami i będziemy cierpieć z powodu uciążliwych nawrotów epizodów somatycznych. Bywają to najczęściej: migrenowe bóle głowy, dysfunkcje układu trawiennego czy złe samopoczucie – to jedynie niektóre z objawów.

 

Naucz się walczyć ze stresem

 

Jak poradzić sobie ze stresem? – zastanawia się wielu z nas w różnych sytuacjach. W końcu mówimy o stanie, które przynosi zgubne skutki. Oddech staje się płytszy, zaczynamy się pocić, pojawiają się mikrodrgawki mięśniowe. Symptomy mogą być różne, dlatego że każdy przeżywa stres w inny sposób. Warto rozważyć dla zwalczenia problemu wypróbowanie podstawowych technik relaksacyjnych. Często przyniesie skutek już parę solidnych wdechów i przeniesienie się w myślach do przyjemnych doświadczeń. Nic nie zastąpi jednak zdystansowania się od stresującego wydarzenia. Więcej stresu w w naszej egzystencji bierze się stąd, że jakimś wydarzeniom nadajemy przeszacowaną rangę i niesłusznie wiążemy z nimi konsekwencje dalszego życia. Takie ocenianie niezauważalnie zmienia się w błędne koło. Co do ograniczenia wpływu stresu, ważny jest również zegar biologiczny – regularne i zdrowe posiłki, wystarczająca ilość snu i ruch nie tylko na świeżym powietrzu. W szczególności regularne uprawianie sportu – jazda na rowerze, bieganie czy basen – potrafi zadziałać w skanalizowaniu działania niszczących emocji.