EM

Zdrowie

W jaki sposób odnaleźć cudowne szkiełka kontaktowe? Wybór startowych szkieł kontaktowych to dla dużego procentu z Was nie lada wyzwanie

Jednorazowe czy długoterminowe?  Sztywne czy mięciutkie? Szkiełka kontaktowe występują w licznych odmianach, tym samym przed dokonaniem końcowego wyboru trzeba przeanalizować, które z nich najoptymalniej sprawdzą się w naszym wypadku.

Jak rozpocząć? Pragnąc stale użytkować soczewki, trzeba wpierw sprawdzić, czy ich używanie będzie dla nas proste i przyjemne.. Soczewki wymagają bowiem stałej wymiany i odnowienia – to szalenie bardziej kruchy surowiec niż szkło gogli, w dodatku mający znaczną styczność z naszym okiem. Soczewki kontaktowe nie są podobnie wartościowe w wypadku osób, które starają się walczyć z wiotczeniem oczu. Odrębnymi przeciwwskazaniami do ich wykorzystywania mogą być również cukrzyca, reakcja alergiczna i astma oraz nadczynność tarczycy. Absolutnie nie można tych ostrzeżeń ignorować! Kiedy jesteśmy przekonani, że soczewki kontaktowe to w naszym przypadku najtrafniejsze panaceum, możemy przebrnąć do następnego etapu – czyli doboru najwspanialszych szkiełek kontaktowych.

Posiadana przez nas wada wzroku stanowi podstawową przesłankę do wyboru określonych szkieł kontaktowych. W czasie gdy astygmatycy powinni kupować toryczne szkiełka kontaktowe, w wypadku krótko- i dalekowidzów trafniej sprawdzą się soczewki sferyczne lub asferyczne. Odmienny podział zależy od długości użytkowania – jednodniowe nie będą potrzebowały doglądania, z kolei powinny być wymieniane raz dziennie; wielorazowe (np. dwutygodniowe czy miesięczne) mają szansę pomagać nam przez szeroki czas, mimo to muszą być oddawane do stałej konserwacji. Można wyróżnić sztywne, o skuteczniejszej przepustowości tlenu, tudzież plastyczne, czyli te w największej mierze poręczne. To, jakie szkła kontaktowe nabędziemy, jest uzależnione zatem także w znacznym stopniu od naszych specyficznych ambicji tudzież rutynowych działań. Przydałoby się jednak kierować się głównie tym, by rewelacyjnie sprzyjały naszym oczom i nie naraziły ich na urazy.