Osoba niepełnosprawna przeważnie chciałaby mieć różne udogodnienia, by być samowystarczalną i móc samemu radzić sobie z każdym kolejnym dniem. Wychodząc z miejsca, w którym mieszka czasem nosi same podstawowe przedmioty, które niestety nie dają zupełnego bezpieczeństwa. Jak usprawnić dom, aby był przestrzenią, w której poczuje się bezpiecznie i spokojnie?
Projektowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.
Zwykle nie myślimy o tym, w jaki sposób np. rozbudowane przejście, dopasowane stopnie schodowe, a zwłaszcza gniazdka w przystępnym położeniu ułatwiają codzienność. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz rozmów z wykonawcą możemy przesunąć drzwi, po to żeby szybko i prawidłowo przybudować podjazd, albo złączyć kilka pomieszczeń dzięki temu tworząc przestronną i bezpieczną przestrzeń. Duże i przestronne miejsce to sporo mniej przeszkód, które musielibyśmy wyminąć podczas poruszania się, i oczywiście więcej miejsca do manewrowania wózkiem albo chodzikiem dla dorosłych. Półki da się zamówić niższe niż klasyczne w sklepach z meblami, a prysznic czy wannę z łatwością możemy usytuować w taki sposób, żeby osoba z trudnościami w poruszaniu się mogła się z łatwością wykąpać. Dostępne są również elementy wspomagające osoby niepełnosprawne w codzienności, które stylowo można dołożyć do projektu wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak wnętrze przystosowane do osoby niepełnosprawnej.
Stołek pod prysznic razem z barierką – bezpieczna kąpiel.
Osoba niepełnosprawna albo nawet chwilowo niedyspozycyjna (ze względu na operację lub choroby) zazwyczaj potrzebuje jakiejś pomocy. Wszyscy zdają sobie sprawę, że osoba z trudnościami potrzebuje pomocnika także w toalecie, ale przyznajmy – jak dużo z nas nie czuje się naturalnie, w sytuacji, w której opiekun musi wyjść z kimś do toalety. Pobyty w łazience prawie za każdym razem dotyczą bardzo intymnych miejsc. To istotne, by osoba niepełnosprawna mogła się samodzielnie załatwić i umyć. Nawet osoba przykuta do wózka, ale posiadająca optymalnie dobrany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się oraz bezprogowy brodzik da radę radzić sobie samodzielnie. Zupełnie niewymyślne akcesoria, jak stołek pod prysznic oraz barierki, będą idealne nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również seniorom czy kobietom spodziewającym się dziecka. Gwarantują bezpieczeństwo, umożliwiają bez męczenia się usiąść i wstać. Dają możliwość starannego umycia włosów i schylenia się w komfortowej pozycji do podłoża.
Pokój osoby niepełnosprawnej
Sypialnia to miejsce, które utożsamiamy zazwyczaj z wypoczynkiem. Dobrze byłoby by łóżko było właściwe do potrzeb osoby niepełnosprawnej, po to by zawsze za dnia, podczas braku pomocy ze strony kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się bez problemu wygodnie położyć i poleżeć. Powinno się znaleźć łóżko z pełną regulacją za pomocą pilota. Pamiętaj, iż osoba mająca trudności z ruszaniem się będzie miała kłopot, żeby dobrze poprawić swoją poduszkę pod głową czy wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie daje możliwość podniesienia lub opuszczenia odpowiedniej części ciała. Do tego, jeżeli osoba porusza się na wózku, łóżko powinno znajdować się na wysokości siedziska wózka. Przez to niepełnosprawny bez pomocy może z łatwością przetransportować się z wózka do łóżka i odwrotnie.