Upośledzeni, by standardowo działać, potrzebują spędzać czas w domu przystosowanym do ich stanu zdrowia. Z racji ograniczeń sprawnościowych uznaje się je na uprzykrzone pokonywanie rozmaitych przeszkód, aczkolwiek możemy przyczynić się do tego, że ten trud nie będzie im dokuczał w swoich czterech kątach. Jak powinny bytować miejsca praktyczne, np. kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?
Mieszkania dla upośledzonych – jak je dostosować
Z formuły wnętrza nie są zaadaptowane dla postaci niepełnosprawnych. Identycznie jest w przypadku używanych lokali z kilkudziesięcioletnią historią, kupowanych na rynku wtórnym, jak i nowo projektowanych domów wielorodzinnych. Jeżeli deweloperzy biorą coś pod uwagę w nowych budowlach, to wyłącznie aspekty zgodne z przepisami prawa. Na rynku nieruchomości nierzadko się nie kroczy za duchem czasów i przyzwoitości. A przecież dobry pomysł i wykonanie, uwzględniające dostosowania dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, to kluczowa sprawa. Projektanci muszą zmierzyć się z dużym wyzwaniem, dlatego że najczęściej potrzebne staje się zlikwidowanie niektórych ścian działowych oraz wybudowanie kolejnych w ten sposób, żeby uzyskać większą powierzchnię. Następnym krokiem jest likwidacja progów i wyrównanie podłoża we wszystkich wnętrzach. Rzecz jasna, jesteśmy skazani na pomoc fachowca. W tak ważnej kwestii każdy, komu zależy na urządzeniu mieszkania dla niepełnosprawnej bliskiej osoby, musi mieć świadomość, na co się umawia, by potem rozliczać wykonawcę z wykonanego zadania.
Jak musi wyglądać rozkład mieszkania dla ludzi z trudnościami w poruszaniu się – ważne warunki do zrealizowania
Poniżej parę koniecznych zmian, które trzeba zrealizować dla utrzymania względnej swobody poruszania się niepełnosprawnego po pomieszczeniach. Przede wszystkim należy skupić się na podstawach. Z konieczności mają ogólny charakter, a nie z odniesieniem do konkretnych uwarunkowań. Wyjątkowo ważną kwestią są wskazówki dotyczące poruszania się. Zwracamy uwagę na:
• szerokość drzwi – minimum 90 cm,
• miejsce do manewrowania wózkiem – powinien stanowić okrąg o średnicy co najmniej 130 cm, najlepiej jednak 150 cm,
• wysokości progów nie powinny być większe od 2 cm (idealne powinny wynosić 0 cm ).
Co do miejsca manewrowania , newralgiczną kwestią są parametry wózka, które nie muszą być identyczne. Standardowy wózek inwalidzki ma 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm długości. Jednak występują również mniejsze modele.