EM

Rodzina

Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające agresji w rodzinie

Niebieska Linia

Jeżeli w życiu prywatnym, sferze prywatnej dzieje się coś niewłaściwego, warto jest postawić na Niebieską Linię. Pod tą nazwą kryje się Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla poszkodowanych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Te kluczowe informacje sprawdzą się się, gdy wśród najbliższych zdarzy się coś niedobrego, czego czasami obawiamy się wyjawić. Każdy objaw przemocy wśród bliskich może być traumatycznym doświadczeniem i nie zawsze udaje się zdobyć na odwagę zgłosić sprawę na policję czy do prokuratury, choć początkiem działania musi stać się kontakt ze służbami.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Choć to temat nierzadko przemilczany, zarówno przez środki masowego przekazu, jak i przez samo społeczeństwo, musimy mieć świadomość, że mężczyźni także bywają ofiarą przemocy. Dla tych, których spotkała przemoc w rodzinie, także funkcjonuje Niebieska Linia; równouprawnienie musi sięgać każdej dziedziny naszego życia, w tym wsparcia przysługującego osobom doświadczającym przemocy, z tego powodu mężczyźni muszą dostawać taką samą pomoc jak kobiety. Istotne, by podczas ujawnienia aktów agresji, mężczyźni czuli się bezpiecznie i nie mieli przeświadczenia, że są wyśmiewani czy niewarci uwagi, ponieważ stali się ofiarami.

Pomoc prawnika bez kosztów

Nie wszyscy się orientują, że od 1 stycznia 2019 roku jest dostępna możliwość otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej. Dzięki temu także mniej zasobne osoby mogą otrzymać pomoc w kwestiach, przez które ich życie zmieniło się w koszmar. Wpisując w wyszukiwarkę choćby na przykład frazę „prawo rodzinne łódź” niewątpliwie wyświetli, się nam lista prawników, którzy zajmują się prawem rodzinnym i zostanie nam przekazana informacja, czy właśnie ten prawnik jest w systemie bezpłatnej opieki prawnej. Jeśli tak nie udałoby się nam odnaleźć