Przemyślane przygotowanie posesji dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej to kluczowa kwestia. Ma zasadnicze znaczenie dla jej stanu psychicznego , a także umożliwia samodzielność, co stanowi bardzo istotny element egzystowania. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to absolutne minimum, ale co warto wiedzieć oprócz tego?
Tworzenie łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim – podstawowe instrukcje?
Przede wszystkim powinno się pomyśleć o swobodzie podczas wykonywania różnych manewrów, co zapewni mobilność przy wykonywaniu czynności higienicznych. Jest to niezwykle ważna czynność dla osób niepełnosprawnych , jak i w podeszłym wieku, gdyż daje im komfort i poszanowanie godności osobistej. W toalecie nie mogą znajdować się żadne nierówności, dzięki czemu znacząco redukuje się możliwość urazu, a poruszanie się staje się bardziej swobodne. Ponadto drzwi mają być szersze, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Natomiast ceramika sanitarna powinna być umieszczona odpowiednio nisko, czyli na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej (podobnie do tej, na którą należy się unieść, żeby usiąść na wózku inwalidzkim – 46 cm do 50 cm powyżej kafelków). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są w równej mierze znaczące i powinny znajdować się w kabinie prysznicowej czy przy wannie oraz w pobliżu umywalki. Dobrze zainwestować w montaż deszczownicy, wyposażonej w odpływ liniowy i do tego rozważyć zakup stołka – to rozwiązanie sprawi, że staranne umycie każdej partii ciała nie będzie problematyczne.
Jak bardzo szeroka powinna być łazienka przeznaczona dla osoby niepełnosprawnej?
Toaleta przystosowana do wymagań osoby z ograniczoną sprawnością musi być zaopatrzona w przemyślaną aparaturę, aczkolwiek odpowiednie rozmieszczenie będzie najważniejsze. W przypadku wózka inwalidzkiego konieczne będzie pozostawienie minimum kwadrat o boku 150cm. możliwość bezproblemowego poruszania się, widzimy zatem, że najważniejsze by łazienka była przede wszystkim
rozległa, co może okazać się kłopotliwe w przypadku typowych łazienek zlokalizowanych na blokowiskach (ich wielkość nie przekracza kilku metrów kwadratowych). Wobec tego najlepiej zdecydować się na pewne metody, chociażby rozkuć ścianę pomiędzy łazienką i ubikacją, w rezultacie otrzymasz więcej przestrzeni i w ten sposób uniknąć problemów podczas jej użytkowania.
Łazienkę powinno się wyposażyć w prysznic a najchętniej również dostosowaną wannę o wymiarach od 1,5 do 1,7 m długości (największą popularnością cieszy się model o wymiarach 160×100). Wanna zalecana jest zwykle przez fachowców, z tego powodu, że skutkuje polepszeniem ogólnego stanu osoby niepełnosprawnej, dlatego jeśli warunki na to pozwalają – takie zastosowanie warto przemyśleć na samym początku. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być zlokalizowane blisko wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie napotka trudności z wejściem do niej (takie rozwiązanie pozwala powoli opuścić ciało do wody). W kwestii prysznica warto rozważyć model walk in. Jest to kabina otwarta, składająca się z gładkich tafli szkła.