I Florystyczne Mistrzostwa Polski SFP

 po raz pierwszy organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Pierwszy raz mistrzostwa organizowane pod hasłem „floryści florystom”, bo florysta jest tu podmiotem i dla nich to wszystko.  

16 florystów uczestników konkursu przyjechało tu stanąć w szranki ze sobą samym, ze swoimi pomysłami, swoimi talentami i słabościami. Tu można było wygrać przyjaźnie, doświadczenia, samozadowolenie i super cenną satysfakcję. Trofea, nagrody, dyplomy to tylko mały dodatek do najważniejszego – samospełnienia.

Florysci mieli do wykonania 5 zadań konkursowych, z czego dwa to były zadania „niespodzianki”, czyli takie, które wykonuje się niemalże spontanicznie, bez długiej analizy, przygotowań i co najważniejsze bez konsultacji z kimkolwiek. Do tego dąży się w europejskich konkursach, by zdobyte tytuły były zasłużone, wypracowane samodzielnie, by były faktycznym potwierdzeniem talentów. Do zadań „Niespodzianek” materiały zostały dostarczone przez organizatorów. Natomiast 3 pozostałe prace uczestnicy mieli możliwość zaplanować wcześniej, a materiały techniczne i dekoracyjne przywieźli ze sobą. Wykonywane były

przyjazd króla Muhammada V” 1 godzina.

Całe Mistrzostwa utrzymane były w duchu orientu. Taki klimat zaproponowany został przez dyrekcję Zamku, która organizując co roku „Festiwal Kwiatów i Sztuki” i nadaje mu jakąś myśl przewodnią.  

Floryści pracowali z wielkim zaangażowaniem w serdecznej, koleżeńskiej atmosferze i bez większych zakłóceń. Widać było, że impreza dostarcza im wielkich emocji, radości, a czasem łez, satysfakcji i euforii, a momentami żalu i stresów.

6 osobowa komisja sędziowska ( Rosa Valls, Grażyna Korzekwa, Karolina Ładyżyńka, Mariola Miklaszewska, Simon Ogryzek, Robert Miłkowski) na podstawie oceny wg programu Florint wyłoniła zwycięzców:

Seniorzy –

1 miejsce, tytuł Mistrza Polski   - Tomasz Max Kuczyński

2 miejsce, tytuł I Wice Mistrza Polski - Tomasz Iwanow

3 miejsce, tytuł II Wice Mistrza Polski - Ilona Szołtysek

 

Juniorzy –

1 miejsce, tytuł Mistrza Polski Juniorów – Monika Łątka

2 miejsce, tytuł I Wice Mistrza Polski Juniorów – Dominik Wrzosek

3 miejsce, tytuł II Wice Mistrza Polski Juniorów – Andrzej Klęsk

 

Ogłoszenie wyników nastąpiło w najznamienitszej zamkowej Sali Kryształowej. Owacjom, uściskom i gratulacjom nie było końca. Następnego dnia podczas Balu Florystów wszystkim zwycięzcom wręczone zostały cenne i liczne nagrody, tak hojnie sponsorowane przez wspaniałych darczyńców, producentów, wiodące firmy w naszej kwiatowej branży. Zwycięzcom serdecznie gratuluję spektakularnego sukcesu. Wszystkim uczestnikom gratuluję wspaniałych prac, świetnej, otwartej, koleżeńskiej postawy, ciekawych przeżyć.

Poziom tych mistrzostw był wyjątkowo wysoki i wyrównany, co zauważyli i wiele razy podkreślali również nasi goście, sędziowie zagraniczni. Do końca nie można było być pewnym zwycięzcy. Dowodzi to, że florystyka w naszym kraju rośnie w siłę. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiliśmy krok milowy do przodu, doganiając inne przodujące w tej branży kraje Europy, w których florystyki uczy się powszechnie od 10-tek lat…. To było wielkie święto całej polskiej florystyki.  Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

 

Powrót