Nowoczesny bukiet ślubny

Bukiet ślubny

w formie odwróconej kropli… nowe techniki…

 Wiązanka ślubna popularnie nazywana „kroplą”, bądź wiązanką spływającą to w dziale >Florystyka ślubna<  pozycja czołowa  i dobrze opanowane są  na ogół techniki jej wykonywania. Dobry efekt osiągamy wykonując ją w mikrofonie. Wadą tej techniki jest oczywiście jej znaczna waga i to, że każdy pomylony ruch jest trudny do skorygowania, bo wiadomą jest rzeczą, że z mikrofonu kwiatów nie wyjmujemy.  Trudniejszą, ale lepszą techniką jest technika drutowania kwiatów, uzyskujemy podobny rezultat, jednak wiązanka jest znacznie lżejsza i łatwiejsza do skorygowania, poprawienia ewentualnych błędów.    .

Jednak jeśli chcemy w swoją florystykę ślubna tchnąć nowoczesnego ducha spróbujemy nowej techniki, która daje nowe możliwości.

 

Są nowe techniki….Wiązanka wykonana tą nowoczesną techniką ma wiele zalet.     Pierwsza i podstawowa, to fizyczna waga wiązanki, jest ona leciutka. Druga zaleta, to jej transparentność,  jakby wrażenie puszystości. I ponadto, ta wiązanka jest mobilna, ruchoma, jakby zbudowana z wielu członów, modułów, po prostu wijąca się.  To efekt niesamowity, nie odda tego żadne zdjęcie, bo to efekt, którego nie da się zobaczyć. To trzeba poczuć.  Niezwykłą przyjemnością jest trzymać ją w ręku, więc panna młoda, która zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie przeszczęśliwa.

A jak to cacko wykonać? 

Potrzebna nam będzie cieniutka siateczka, którą mocuje się w okna: tzw moskitiera, drut na szpulce zielony, drut z kartonu 0,7 ewentualnie 0,8, farba no i oczywiście kwiaty. Im kwiatów jest więcej, tym efekt lepszy, jednak przesadzić nie można, bo wrażenie pustego środka, które daje lekkość i przejrzystość musi pozostać. Wybór kwiatów powinien być przemyślany. Chodzi oczywiście o efekt wizualny, ale nie możemy jednak zapomnieć o trwałości. Dlatego w naszej wiązance są alstremerie, goździki i róże. Dodatkiem są owoce dziurawca, które nadają temu bukietowi ciekawego, nowoczesnego charakteru. Dzięki nim wiązanka wygląda bardziej swojsko, mniej poważnie.  Należy wykonać cienki rulonik z siateczki, Brzegi siatki zaszywamy cienkim, zielonym drucikiem. Drut z kartonika potnijmy na odcinki 15cm, 10cm, 5cm. Pociętymi na kawałki drutami przebijamy siatkę i zginamy je w połowie, jakby zawieszając je na siatkowym trzonie. Dłuższe druty zawieszamy wyżej, krótsze odcinki niżej. Powstaje niby jeż, do którego dorobimy rączkę-trzymanie wiązanki. Może to być kółeczko na jeden palec, lub większe, które spełni rolę bransoletki. Może to być również kulka z pomiętego drutu, albo pętelka. Wybór należy do wykonawcy.  Ważna jest precyzja i elegancja wykończenia, bo od detali zależy jakość naszej pracy…. Gdy już mamy wykonany trzon naszej wiązanki i rączkę, jest to estetycznie ze sobą zespolone, należy całość pomalować farbą na kolor, który będzie dobrym tłem dla kwiatów, np. dla różowo/fioletowej wianki dobrym tłem będzie szary, dla jasnego różu natomiast może być biel, lub bordo. ( Fot 2)  Wybór tła decyduje o odbiorze wiązanki, przy zmianie tła może się on zmieniać diametralnie.   Na koniec na wystające druty nabijamy pozbawione łodyg kwiaty, pamiętając by końcówkę posmarować klejem do żywych roślin. On zespoli kwiaty z drutem, ale i zabezpieczy końcówkę przed transpiracją. (Fot 3)  I oto mamy nowoczesny bukiet ślubny, w pełni na miarę XXI wieku.  Z pewnością zafascynuje on nie jedną młodą, nowoczesną dziewczyna .  A czy te dojrzałe, pewne siebie również zaciekawi?   Kto wie, kto wie….   

 A Nowe techniki we florystyce ślubnej to tytuł i temat warsztatów, które odbyły się pod koniec maja na terenie Hali Kwiatowej WRSRH w Broniszach.Pod okiem moim okiem wykonane zostały dwie wiązanki ślubne (jedna z nich opisana została powyżej).Świat pędzi do przodu, wszystkie dziedziny się rozwijają, ulegają transformacji. Nie inaczej  dzieje się też w naszej branży.  We florystyce ślubnej w ostatnim czasie wiele się zmieniło.  Wśród zamówień królują wiązanki z naturalnymi łodygami. Czyli podążamy ku prostocie i naturalności, która daje oddech, pozwala odpocząć od coraz to bardziej skomplikowanych technologii w wielu dziedzinach, zdystansować się od pędu cywilizacyjnego. A zatem prostota z jednej strony, z drugiej zaś dla tych bardziej wyszukanych, skomplikowanych wzorów wiązanek ślubnych designerzy poszukują innych rozwiązań, powodujących, że praca nabierze nowoczesnego wyglądu, feelingu. To w dzisiejszych czasach jest konieczne i dobrze zauważalne we wszystkich dziedzinach życia. Upraszczanie, geometryzacje, lekkość wzorów, multiplikacje to pojęcia, które kształtują nasze nowoczesne wzornictwo, sztukę.  Obie zaprezentowane i wykonane na warsztatach wiązanki ślubne mają te cechy. Obie charakteryzuje prostota, powielanie detalu w nieskończoność, lekkość… Cóż, florystyka rozwija się, musi dopasowywać się do trendów światowych. Nasze warsztaty na Rynku Hurtowym podążają za tendencjami światowymi. Staramy się pomóc florystom w rozwoju, pokazać co nowego w trawie piszczy… Zapraszamy na Bronisze na kolejne warsztaty w lipcu, wrześniu i listopadzie.

                                              

  

Powrót